Pierwszym krokiem jest zlokalizowanie zasobów wodnych na wybranej działce. Wykonują to nasi geofizycy, korzystając z metody tomografii elektrooporowej ERT szukają wody. Po wstępnym określeniu lokalizacji przechodzą do wskazania takich miejsc, gdzie woda napływa samoistnie, a tym samym stanowi zasób odnawialny. Następnie szukamy źródła o potencjale czerpania wody na kilkadziesiąt najbliższych lat oraz określamy, na jakiej głębokości występuje. Po wykonaniu tych czynności zamykamy pierwszy etap, sporządzając wycenę w oparciu o materiały.

Prace podziemne odbywają z zastosowaniem podwójnego orurowania rurą konduktorową. W kolejnym kroku dodajemy kolejne orurowanie, czyli rurę magazynową niebieską skręcaną – jest wyposażona w spoinę gwintowaną. Po wykonaniu wiercenia i podwójnego orurowania przechodzimy do przeprowadzenia filtrowania z zastosowaniem materiału filtracyjnego – mowa o filtrowaniu mechanicznym w postaci piasku kwarcowego o uziarnieniu od 2 do 4 mm. Następnie w wolnych przestrzeniach znajdujących się między rurami dokonujemy uszczelnienia materiałem rozprężnym, stosując izolat Compactonitowy.

Tak, w codziennej pracy korzystamy z technologii wiercenia za pomocą sprężonego powietrza – to sposób przede wszystkim ekologiczny, mało inwazyjny i nowoczesny.

Należy podkreślić, że są to wyłącznie materiały atestowane – bezpieczne i dopuszczone do kontaktu z wodą pitną. Jak wspomnieliśmy wyżej, prace podziemne wykonujemy, stosując podwójne orurowanie (rura konduktorowa + rura magazynowa ze spoiną gwintowaną). Oznacza to dodatkowe zabezpieczenie w postaci rury konduktorowej, która pozostaje odseparowana od wody pitnej specjalnym materiałem uszczelniającym – niezwykle wydajnym i szybko pęczniejącym Compactonitem.

Po wykonaniu wiercenia wraz z osadzeniem rur i filtracją rozpoczynamy czyszczenie studni za pomocą pompy roboczej. Warto podkreślić, że każda studnia wykonana przez naszą firmę przechodzi czyszczenie sprężonym powietrzem. Po tym procesie i określeniu niezbędnych parametrów przygotowujemy instalację punktu czerpalnego (jeśli jest to działka niezabudowana) lub instalację finalną z włączeniem instalacji do budynku.

Zakładając że będziemy wiercić klasyczną studnię głębinową o głębokości do 30 m, to przeciętny koszt odwiertu powinien wynieść od 7 000 do 10 000 zł. W tej cenie zawiera się również zastosowanie stalowej rury osłonowej izolowanej od wody, która jest umieszczana do 9 m w głąb ziemi, licząc od powierzchni gruntu, gdzie wykonywany jest odwiert.

Jeżeli mamy już swoje źródło wody, to należy bezzwłocznie złożyć wniosek do wodociągów w sprawie wypowiedzenia umowy, a tym samym zminimalizować koszty oraz zyskać pełną niezależność od zewnętrznej infrastruktury.

W naszej pracy korzystamy z zaawansowanych technik poszukiwawczych (tomografia elektrooporowa ERT), dzięki czemu jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie zlokalizować wydajne zasoby wody z okresu trzeciorzędu. Warto podkreślić, że wody głębinowe tej klasy wciąż mają charakter odnawialny, a żywotność takiego źródła to zwykle kilkadziesiąt lat. Ponadto im głębsza studnia, tym większa wydajność i okres eksploatacji.

Posiadamy bogate doświadczenie w wykonywaniu studni głębinowych, a nasza metoda lokalizacji oraz dostęp do nowoczesnego sprzętu pozwalają na bardzo dokładne określenie miejsca odwiertu, aby znaleźć wodę. Jeżeli na etapie lokalizacji pojawiłyby się wątpliwości lub niejednoznaczne wyniki, wtedy wiercimy otwór kontrolny w celu uzyskania informacji w zakresie rodzaju gleby i wydajności źródła.

Prace ziemne mogą budzić obawy, ale po zrealizowaniu usługi wiercenia studni oraz wykonaniu i podłączeniu instalacji, dokładamy wszelkich starań, aby przywrócić pierwotny ład i porządek. Teren będzie równy i czysty, aby móc na nim zasiać np. trawę.

W naszej pracy stawiamy na precyzję działań, dlatego wiercimy tylko tam, gdzie to niezbędne. Co więcej, posiadamy urządzenia nisko gabarytowe wyposażone w szerokie gumowe gąsienice, których poruszanie się nie niszczy gleby. Jeśli Państwa działka jest intensywnie zagospodarowana, oferujemy możliwość wykonania tzw. precyzyjnych przecisków pod ziemią, które nie wymagają prac koparką. Należy pamiętać, że usługa ta jest możliwa do zrealizowania wyłącznie wtedy, gdy istniejące warunki i infrastruktura nie będą stanowić przeszkody.

W przypadku najpopularniejszej studni głębinowej – do 30 m głębokości – razem z montażem instalacji jest to koszt od 12 000 do 15 000 zł.

Studnia głębinowa, z której woda zawiera przekroczone normy fizykochemiczne, to niezwykle rzadki przypadek. Wówczas możemy wykonać proces uzdatniania, co również jest w naszej ofercie.

Proces inwestycyjny, który będzie skutkował wywierceniem studni o głębokości do 30 m i pobieraniem do 5 m³ (5 000 l) wody na dobę nie wymaga żadnego pozwolenia. Mówią o tym przepisy, np. ustawa o prawie geologicznym i górniczym.

Dobrą informacją dla inwestora jest fakt, że studnia głębinowa nie wymaga przeprowadzania żadnych zabiegów konserwacyjnych – to system bezobsługowy. Jedyną rzeczą podlegającą wymianie średnio raz na 10 lat jest pompa.

Nie ma takiej potrzeby, ponieważ posadowienie odwiertu, jak również zastosowana technologia i użyte materiały pozwalają na całoroczne korzystanie z instalacji.

Jeżeli odwiert został wykonany zgodnie zasadami prawidłowego ustalania lokalizacji i pozyskania źródeł odnawialnych, to studnia będzie w okresie suszy nadal wydajna i nie zabranie w niej wody.

Wszystko zależy od zastanych warunków terenowych i poziomu trudności prac – nasze doświadczenie pokazuje, że cały proces trwa zwykle od 2 do 3 dni.

Studni głębinowej nie wolno wiercić na terenach górniczych. Zgodnie z przepisami, lokalizacja odwiertu jest możliwa w odległości min. 5 m od granicy działki, a jeśli mamy zgodę sąsiada, to jest możliwość wykonania nawet na granicy.

Tak, ponieważ studnia głębinowa daje wiele możliwości – zaopatruje w wodę budynki mieszkalne, firmy czy domki letniskowe. Dlatego nawadnianie ogrodu czy warzywnika nie stanowi problemu.

Obsługa serwisowa tego urządzenia najczęściej polega na okresowej wymianie (średnio raz na 10 lat), co wykonujemy w ramach kompleksowej usługi.

Woda pitna pozyskana z odwiertu na własnej działce to niezależność i szerokie możliwości na optymalne zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego. Co ważne, istnieje możliwość magazynowania wody za pomocą wykonania dedykowanej instalacji, która jest swego rodzaju punktem ciśnieniowym. W efekcie można korzystać z tego dobrodziejstwa, jakim są własne zasoby czystej i zdrowej wody źródlanej zarówno do celów konsumpcyjnych, jak i gospodarczych.