Studnia głębinowa i pompa cieplna, czyli ciepła woda w domu

Wodne pompy ciepła wyróżniają się wysoką efektywnością działania – przez cały rok. Warto jednak zaznaczyć, że ich precyzyjny wybór uzależniony jest od wielu czynników. Łatwym rozwiązaniem jest zainstalowanie urządzenia powietrzno-wodnego, jednakże nie zawsze ma ono zastosowanie np. w sezonie jesienno-zimowym. Co daje studnia wiercona z pompą ciepła? Jakie warunki należy spełnić, aby ją założyć? Z jakimi wiąże się to kosztami? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie czytaj dalej. 

Czym jest pompa ciepła i jak działa?

Osoby planujące założyć na terenie swojej działki studnię głębinową, powinny rozważyć również wzbogacenie jej o pompę ciepła. W ten sposób zyskają nie tylko wysokojakościową wodę (zdatną do picia), ale i w dłuższej perspektywie oszczędzą na kosztach związanych z opłatami. 

Od czego zależy działanie pompy ciepła? Od m.in. składu chemicznego wody, rodzaju gruntu, głębokości odwiertu studni, a także zapotrzebowania danej jednostki na ciepło. Aby pracowała w sposób prawidłowy, konieczny jest dostęp do istniejących zbiorników wodnych lub dwóch studni głębinowych – czerpalnej i wyrzutowej. Konstrukcja pompy najpierw pobiera wodę z pierwszego pojemnika, po czym dochodzi do procesu odzyskiwania energii cieplnej. Jest ona kierowana do budynku mieszkalnego, a w dalszej kolejności schłodzona woda odprowadzana jest do drugiego zbiornika. Kwestią kluczową jest to, aby pompy ciepła były wyposażone w układy kontrolne, które na wypadek awarii poinformują o tym użytkownika poprzez wyłączenie systemu. 


Jakich warunków wymaga zainstalowanie pompy ciepła? Konieczne jest to, aby woda głębinowa miała dodatnią temperaturę. Im jest ona wyższa, tym efektywniejsza praca urządzenia. Nie mniej istotna jest właściwa jakość wód, a także ich głębokość (najlepiej, gdy jest ona większa niż 10-15 metrów). Jeśli parametry te będą niezadowalające, przełoży się to na wysokie zużycie prądu oraz konieczność częstego przepłukiwania studni zrzutowej. 

Pompa ciepła a system ogrzewania domu 

Dobrze zainstalowana pompa ciepła może współpracować z domowym, centralnym ogrzewaniem, w tym powietrznym, płaszczyznowym oraz tradycyjnymi grzejnikami. Uważa się jednak, że najbardziej wydajne jest podłączenie jej do systemów podłogowych. Jest to tanie i wygodne rozwiązanie. Nie mniej proste jest zastosowanie pomp ciepła do ogrzewania nadmuchowego (wystarczająca jest w tym przypadku temperatura zaledwie 40 stopni Celsjusza). 

Nieco bardziej problematyczna, jednakże możliwa do wykonania, jest współpraca między pompami ciepła a konwencjonalnymi grzejnikami. Są one bowiem przystosowane do czerpania wody z kotła C.O. osiągającej temperaturę dochodzącą nawet do 80 stopni Celsjusza. Jak można rozwiązać kwestię takiej rozbieżności wartości ciepła? Koniecznie jest wówczas zwiększenie powierzchni grzejników (np. dwukrotnie).

Jakie korzyści daje pompa ciepła?

Systemy wykorzystujące pompy ciepła to szansa na energooszczędne ogrzewanie domu. Warstwy wodonośne studni głębinowych to doskonałe źródło ciepłej wody w chłodniejsze dni oraz zimnej w upalne. Takie rozwiązanie wyróżnia także wysoki współczynnik sprawności. 

Ile kosztuje studnia głębinowa z pompą ciepła?

Dokładny koszt związany z instalacją studni głębinowej z pompą ciepła szacowany jest w sposób indywidualny dla każdego klienta. W cenę ostateczną wchodzi bowiem kilka elementów składowych, takich jak np. podłączenie dolnego źródła, montaż całości, rodzaj pompy i wiele innych. Dobrze jest, gdy budżet uwzględnia także przeglądy, które powinny być wykonywane regularnie. W ten sposób można sprawnie zareagować nie tylko na niekorzystne zmiany w funkcjonowaniu systemu, ale i uchronić go przed działaniem czynników zewnętrznych. 

Podsumowanie 

Wysokiej jakości pompa ciepła do centralnego ogrzewania jest inwestycją na wiele lat. Zaufaj profesjonalistom i skorzystaj z naszej oferty już dzisiaj. Ciesz się funkcjonalnymi rozwiązaniami przez cały rok. Oferujemy kompleksowe usługi na najwyższym poziomie. Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie. 
 


 


 

 




 

AquaWiert - Studnie głębinowe