Jak obudować studnię głębinową?

Nie da się ukryć, że odwiert studni związany jest z wieloma utrudnieniami – przede wszystkim uzyskaniem odpowiednich pozwoleń oraz skomplikowanym montażem całej konstrukcji. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest powierzenie tego specjalistycznej firmie, która w profesjonalny sposób zajmie się kopaniem lub wierceniem studni głębinowej. Dzięki temu uniknie się typowych błędów, które popełniają osoby decydujące się na prace budowlane na własną rękę. Jesteś ciekawy, w jaki sposób należy obudować studnię? To koniecznie czytaj dalej. 

Jakie są rodzaje studni?

Posiadanie własnej studni głębinowej ma wiele zalet. To okazja do dużej oszczędności, uzyskania dobrej jakościowo wody zdatnej do picia i możliwość korzystania z naturalnych zasobów wodnych – nie tylko do podlewania roślin.

Rodzaj studni, jaki będzie znajdował się na terenie działki, uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych potrzeb. Innym, nie mniej ważnym czynnikiem jest poziom zagłębienia warstwy wodonośnej, co decyduje o tym, czy studnia będzie wiercona, czy kopana. Jeśli znajduje się ona głęboko, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór tej pierwszej formy realizacji. Natomiast, jeżeli zlokalizowana jest ona płycej, dogodniejszy będzie wykop. Jest to znacznie prostsze i tańsze, jednak w przypadku kopania studni głębinowej zwiększa się ryzyko zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych. 

Jakie korzyści związane są z wyborem studni wierconych? To przede wszystkim duża wydajność i lepsza jakościowo woda. Typ głębinowy czerpie wodę ze znaczących głębokości (nawet do 20 metrów). Pomiędzy źródłem a powierzchnią znajdują się warstwy nieprzepuszczalne, w tym glina. Dzięki temu ma się stały dostęp do czystego płynu. Jedyną wadą może być cena wiercenia studni. Jest ona większa, niż w przypadku jej kopania, co związane jest z kosztem poszczególnych jej elementów oraz głębokością. Warto pamiętać jednak o tym, że wydatek ten zwraca się już po kilku latach użytkowania. 

Jaka obudowa na studnie?

Na etapie planowania budowy studni głębinowej warto uwzględnić jej obudowę. Jest ona zazwyczaj oferowana przez producentów całego systemu. W przypadku kopania konstrukcja ta jest betonowa oraz drewniana. Nowocześniejsze i bardziej wydajne rozwiązania w dużej mierze zależą od rury osłonowej oraz systemu napowietrzającego, co pozwala na utrzymanie studni w czystości. Popularnym materiałem na obudowę jest kompozyt oraz kamień dekoracyjny. Ten drugi prezentuje się bardzo elegancko i jest znacznie trwalszy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów minerałów – zarówno pochodzenia naturalnego, jak i sztucznego. Aby poszczególne kawałki mocno przylegały do powierzchni, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego kleju mocującego (wyróżniającego się elastycznością). Przed przystąpieniem do ich układania, standardowo wyrównuje się, oczyszcza i zagruntowuje płaszczyznę

Obudowa studni głębinowej musi być także odpowiednio zabezpieczona przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym temperatury (szczególnie gdy wykonana jest z drewna). Nie mniej istotne jest także to, aby była ona łatwa do utrzymania w czystości i nie stanowiła siedliska pleśni czy grzybów. Wykonanie tego samodzielnie może być nie tylko czasochłonne, ale i zakończyć się niepowodzeniem. Istnieje wówczas realne ryzyko straty dużych nakładów finansowych. Dlatego też warto powierzyć tę czynność specjalistycznej firmie.

Podsumowanie

Już dzisiaj zdecyduj się na usługi świadczone przez najlepszych profesjonalistów. Tylko doświadczona firma dobierze odpowiednią procedurę budowy studni głębinowej oraz dopasuje ją do warunków gruntowo-wodnych. Ułatwimy Ci podjęcie decyzji o jej obudowie i wyborze materiału, który będzie trwały i estetyczny. Skontaktuj się z nami, a z chęcią odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci zakupić produkt spełniający oczekiwania. Dzięki nam możesz mieć pewność, że praca zostanie solidnie wykonana. 



 

AquaWiert - Studnie głębinowe