Ile kosztuje wiercenie studni głębinowej?

Każdy, kto ma własny dom (szczególnie na wsi), powinien rozważyć odwiert studni. Jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne i wiąże się z dużymi oszczędnościami. To czynność niezbędna w sytuacji, gdy nie jest możliwe przyłączenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Co warto o tym wiedzieć? Z jakimi kosztami należy się liczyć? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Jak wywiercić studnię głębinową samodzielnie? Jeśli chcesz znać odpowiedzi na te pytania, to czytaj dalej. 

O czym warto wiedzieć?

Każdorazowo wykopanie lub wywiercenie studni głębinowej wymaga uzyskania pozwolenia. Realizowanie jej na swojej działce podlega bowiem przepisom prawa budowlanego, wodnego, górniczego i geologicznego. Zgodnie z nimi ściśle określone jest miejsce jej odwiertu, a także odległości od granicy działki. O tych parametrach decyduje głębokość studni oraz jej wydajność. Bicie musi odpowiadać miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego. Ważnym elementem jest także wybór odpowiedniej pompy np. głębinowej, samozasysającej lub zatapialnej. Co ważne, powinna idealnie pasować do przeznaczenia studni

Jaka jest różnica między kopaniem a wierceniem? 

Istnieje zasadnicza różnica między kopaniem a wierceniem studni głębinowej. Ta pierwsza czynność wykonywana jest zazwyczaj płycej i sięga do maksymalnie ok. 15 metrów, czyli do poziomu pierwszej warstwy wodonośnej. Mała głębokość sprawia, że woda w tego rodzaju studniach jest bardziej narażona na zanieczyszczenia chemiczne i mikrobiologiczne. Ich kopanie jest przez to tańsze i prostsze w wykonaniu, jednak należy liczyć się z ryzykiem, iż woda nie będzie odpowiednia do picia dla zwierząt i ludzi. Oznacza to, że jedyna jej funkcja będzie ograniczała się do podlewania nią przydomowego ogródka lub pola.

Wiercenie studni głębinowej jest rozwiązaniem, które co prawda może być bardziej kosztowne, jednakże daje pewność uzyskania czystej i dobrej jakościowo wody. Ponadto, głębokość odwiertu jest znacznie większa. Może dochodzić nawet do ponad 20 metrów. Warstwy wodonośne znajdują się pod kilkoma nieprzepuszczalnymi poziomami m.in. gliny. Wiercenie studni musi być zrealizowane przez specjalistyczne firmy posiadające odpowiednie urządzenia. 


 

Ile kosztuje wiercenie studni? 

Dokładny koszt wykopu lub odwiertu studni głębinowej uzależniony jest od wielu czynników, a przede wszystkim od warunków gruntowo-wodnych, jakie panują na danym obszarze. Najbardziej ekonomiczna wersja jest możliwa, gdy warstwa wodonośna znajduje się płytko, a sama woda wyróżnia się wysoką jakością (jest czysta i pozbawiona zanieczyszczeń). Cena wiercenia studni głębinowej wzrasta wraz ze spadkiem wydajności, większą głębokością odwiertu oraz niską klasą wody. W tym ostatnim przypadku konieczne może okazać się jej uzdatnianie. Jeśli ma być ona przeznaczona do picia przez człowieka, stosuje się specjalistyczne filtry.

Należy pamiętać o tym, że wykopanie studni na własną rękę nie jest dobrym pomysłem. Oszczędność w tym przypadku może być pozorna. Naprawienie popełnionych błędów może być znacznie bardziej kosztowne, niż zatrudnienie profesjonalnej firmy, która podejdzie do tej czynności w sposób specjalistyczny.

Średnia cena kopania lub wiercenia studni wynosi ok. 70-140 złotych za metr. Jest to uzależnione od kosztów robocizny oraz zakupu wszystkich elementów, w tym pompy. Wydatek ten jest większy, jeśli w trakcie inwestycji wykonuje się badania geofizyczne. Nie jest to co prawda niezbędne, ale znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Planując budżet na wiercenie lub kopanie studni głębinowej, nie wolno zapominać o kwocie, jaką należy przeznaczyć na złożenie i uzyskanie niezbędnej dokumentacji hydrologicznej i opłatach związanych z pozwoleniami. Studnie wiercone to koszt, który zwraca się po kilku latach użytkowania. 

Podsumowanie

Jeśli planujesz wykop lub odwiert studni głębinowej zapoznaj się z naszą ofertą na stronie Aquawiert.com. Zaufaj specjalistom z wieloletnim doświadczeniem. Doradzimy Ci rozwiązanie, które będzie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Odpowiemy na każde pytanie i rozwiejemy wszelkie wątpliwości. 


  

 

AquaWiert - Studnie głębinowe